Jdi na obsah Jdi na menu
 


O tancích

31. 5. 2008
-O tancích-
prevzato: www.evaprochazkova.cz


S
amba:

 Název tohoto tance pochází z portugalského slova "semba"
a znamená božskou tanečnici. Její nejznámější podobou je ta, která se tančí na karnevalech po celé Brazílii. Proto Karnevalová samba. Existuje mnoho druhů samby. Některé jsou párové, jiné sólové. Každý styl samby je něčím specifický a používá trošku odlišnou hudbu, ale všechny mají společný základní sambový 2/4 rytmus, který udávají perkuse jako bonga, maraca, bambusové tyčky atd.. Rychlost je také u každého stylu jiná. Např. karnevalová samba je nejrychlejší a pohybuje se i přes 60 taktů za minutu. Její kolegyně Axe[čti: ašé] je o poznání pomalejší, kolem 50 taktů za minutu, ale zase využívá jiné figury, takže temperament tanečník určitě neztratí. Karnevalová samba je nejznámější. Její základní krok se po světě učí pod názvem batucadas a dokáže rozkmitat pánev až do extáze. Pánev je v sambě tou nejdůležitější částí těla. Karnevalová samba nemá velké množství kroků, ale to je vykompenzováno krásnými kostýmy tanečnic a tanečníků, kteří předvádějí dokonalé provedení těch pár prvků, které karnevalová samba skýtá. Ze všech druhů samby je tou nejrychlejší, a proto je opravdu na co se dívat. Protože karneval je záležitostí několika dnů, dochází samozřejmě k částečné únavě. Proto existují i prvky jakoby pro odpočinek, kdy nabírají tanečníci energii na další pekelně rychlé kolo. Vycházejí z pohupů v kolenou a nártech a učí se jako první, protože jsou nenáročné. Axé je moderní styl samby, který zažíval největší slávu někdy kolem roku 2002. Hudba a tanec samby axé má svůj původ na severovýchodě Brazílie, ve státě Bahia. Slovo Axé je původně pozdravem v jazyce náboženství candomblé a umbanda, a znamená pozitivní energii. Svůj nový význam pak získalo ve spojení Axé-music. Hudba axé vzešla z rytmu samby, zjednodušeně se dá říci, že se jedná o "sambu s choreografií". Veškeré skladby typu axé mají svoji vlastní choreografii, která vychází z textu a vyznačuje se charakteristickými variacemi a pohyby. Tanečník vyjadřuje text písně na kterou tančí. Často zahrnuje sambové kroky, avšak není to pravidlem. Najdeme tam i prvky disko dance, hip hopu a typické karnevalové samby. Jedná se o příjemně sladěnou všehochuť. Její tempo je pomalejší, ale neznamená to, že by byla méně náročná na výdrž. Právě naopak. Díky různorodým prvkům je velmi temperamentní a leckdy na výdrž náročnější než hodina aerobiku. Styl tanečních choreografií může být odlišný v závislosti na regionu, odkud pochází. Někde se tento styl tance nazývá též "lambaérobica". Cílem tohoto tance je předávat energii, radost a uvolnění. Choreografie bývají jednoduché, hudba veselá, tanec je nabitý smyslností, a navíc se jedná o skvělou aerobní aktivitu.  


Párová samba:

- soutěžní:
Od brazilské samby se liší hlavně tím, že je to tanec v neustálém napětí těla. Brazilská samba je proti tomu typická svým uvolněným projevem. Objevují se v ní typické sambové prvky jako batucadas, ale jejich technika je upravená. Brazilci by z ní asi nebyli příliš nadšení, ale berme to jako další druh samby.

- párová-brazilská:
Evropanovi připomíná obcházením a skladbou kroků trošku argentinské tango, ale nenechme se mýlit. Ač má nejspíše podobné základy, je to plnohodnotný tanec a hlavně v podání brazilců opravdu je na co se dívat.

Hudební doprovod:
Rytmus udávají bicí nástroje jako bonga, maraca, bambusové tyčky apod.

Zajímavost: Orientální shimmy [čti: šimi - velmi rychlé třesení těla] na špičkách, tzv. šušu, má svůj původ v sambě.


Flirtové "svůdčí" tance:

Flirt dance:
Taneční styl, který vychází z S-Factoru [viz níže], tolik populárního v USA, a dále používá prvky latinskoamerických i orientálních tanců. Základem je perfektní prožití základních prvků, které se pak mohou složit do malých sexy sestav nebo použít v jakémkoliv jiném tanci, aby ho trošku okořenily smyslností ženských pohybů. Podstatné je prožití každého pohybu všemi smysly, uvědomění si své ženskosti a zjištění, že právě to tělo, které každá z nás nosí, je tím jediným správným a nejhezčím mezi všemi.

 S - factor:
S-factor je průkopnická pohybová technika, která pomáhá odhalit báječnou novou cestu ke cvičení a tvarování postavy a inspirující životní postoj. Tento originální program vznikl ve Spojených státech před pár lety a stále zažívá ohromný úspěch. Je inspirován jógou, baletem, striptýzem a tancem u tyče. Slibuje posílení, poučení a změnu života každé ženy, která mu propadne. Hlavní postavou S Factoru je Sheila Kelley, herečka, která propadla striptýzu při svém prvním placeném filmu, kde hrála striptérku. Po letech se k němu vrátila a po natočení filmu Tanec v Modrém pokušení, jehož scénář byl inspirován jejím námětem, začala zdokonalovat tento převratný program a učit ho kamarádky. Dnes má ve svém studiu několik trenérek a jezdí po celých Spojených státech, aby ukázala dalším ženám, proč je cvičení S Factoru tak zábavné a jedinečné. O S Factoru říká: S Factor přišel do mého života a já odhalila svou smyslnou, erotickou sílu a zdravé tělo, zatímco jsem se připravovala na roli ve filmu Tanec v Modrém pokušení. Můj život se navždy změnil. Teď chci sdílet tuto neobyčejnou cestu s dalšími ženami. Ženy a dívky z této cesty nemusí mít strach. Tento pohyb je pro tělo přirozený. S Factor je fenomén ve světě ženského fitness, ale je to také mnohem víc � je revolucí v cestě, na které se ženy smyslně pohybují napříč celým světem. Jestliže se chcete připojit k rodině S-factoru, přijďte k nám.


Latinsko-americké tance:

Cha-cha:
Tento tanec původně známý jako tanec "Ča-ča-ča", se stal populární kolem roku 1954. Ča ča je odnoží tance mambo. V pomalém tempu mamba, si lidé více všímali výraznějších hudebních motivů, na které začali také tančit. Kroku, který používali, říkali "Trojité mambo". Posléze se z něho stal samostatný tanec, dnes známý jako ča ča.

Rumba:
Jinými slovy tenec milenců. Tanečníci ve svém projevu vyprávějí o lásce. Každý pohyb vyjadřuje pocity, které uchovávají ke svému protějšku. Vypráví svůj vlastní příběh těm, kteří je sledují na parketu. Pestrost mileneckých vztahů dává velký prostor fantazii. Dívka může svůj protějšek svádět, může se na něj rozčílit, může být něžná i smyslná, může být jakákoliv... Rumbu můžete tančit samostatně stejně jako ostatní latinsko-americké tance, neboť v každém z těchto tanců je dostatek prostoru pro to, abyste na parketu mohly zazářit. Rumba je nejpomalejší latinsko-americký tanec. Patří mezi charismatické tance, v kterých snadno pochopíte jejich náboj. Trochu se podobá Cha-che různými variacemi i technikou.

Paso doble:
Vizuálně velice přitažlivý společenský tanec španělského původu stylizující pohyb matadora v aréně. První zmínka o tanci pochází z roku 1918 s označením jako španělský one-step. Do povědomí se dostává v první polovině dvacátých let, kdy se více rozšířil. Mezi evropské standardní tance ho zařadili francouští tanečníci. Svůj původ má v lidových španělských tancích oslavujících vítězného matadora/toreadora. Na soutěžích se objevuje po II. světové válce. Rytmus je 2/4 a taktů má 60.

Jive:
Je rytmický swingový tanec, který vychází z jitterurgu a v mnohém je ovlivněn rock'n'rollem, boogie-woogie a černošskými tanci. V roce 1944 vydal Viktor Silvester první standardizovaný opis Jivu. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktů za minutu. 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2021 >>