Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco z historie

převzato z: http://www.dryulurgan.wz.cz

Co slovo "gothic" vlastně znamená?

*Architektonický styl, například určitý typ katedrál.*
*Elegantní styl psaní písmen. *
*Údaj určité atmosféry v příbězích, ve kterých se dějí zvláštní tajemné věci na temných a osamělých místech, jako jsou ruiny, hřbitovy… *


Slovo Gothic pochází z pojmenování Germánského kmene Góthů, kteří kdysi vnikli do Itálie a rozdělili Římskou říši. Právě Italové jsou odpovědní za špatné asociace se jménem Gothic, kterému přisuzují význam "barbarský". Pojem Gothic, jak ho známe dnes, pochází z časů pozdního středověku a byl používán k označení uměleckého směru a architektonického stylu,který byl reakcí na předcházející Románský sloh.
Reakce Gothického hnutí na Románský bylo: " Už se více nemusíme bát Boha, můžeme ho chválit."


S tímto jiným stylem se změnila i móda. Převážně dlouhé šaty s bohatými ozdobami a špičatými rukávy.Ze začátku si lidé oblékaly prosté, jednoduché, střízlivé až usedlé šaty, ale pak se začali oblékat zdobené tuniky s límci a zdobenými rukávy. Gothický styl se brzy stal velice populární a vyvinul se zněj i umělecký styl.
Četné malby a sochy byly v tomto stylu vytvořeny v období od 12. do 16. století.


Třebaže Gothický styl byl víc a víc ovlivňován vírou (náboženstvím), Gothic si udrželo svůj negativní význam. Tímto stylem více méně skončil středověk a nový styl, nazývaný Neoklasicismus, se dostavil jako reakce na Gothiku. Neoklasicismus se opět vrací k jednoduchým, základním formám a strohosti. V kontrastu s radostným stoicismem Gothiky.


Okolo roku 1800 Gothika oživla.
V tomto období byla více a více spojována s mystikou a nadpřirozenem. V 19 století se Gothika stala módní záležitostí ještě jednou. Hodně kostelů bylo stavělo v tomto stylu na památku " století víry". Gothická literatura se skládala z kombinace strachu, hrůzy a mystické stránky života a smrti. V této éře byla představena postava upíra.


Gothika v dnešní podobě vznikla na začátku 80. let 20. století. Je chápána jako druh doplňku punkerského hnutí, které vzniklo ze stejné myšlenky: byl čas pro něco nového, něco extrémního a něco vymykajícího se průměrnosti. Ale právě jako punk a všechny ostatní trendy, gothika opět ustupovala do pozadí.

----------------------------------------------

Gothic Lolita (ゴスロリ, Gosurori; alternativní názvy: "Loli-Goth", "Goth Loli", "G-LOL") je módní styl mladých dívek (12-30 let), který připomíná šatičky viktoriánských porcelánových panenek. Účelem lolitky je vypadat co nejroztomileji (nikoliv sexy). Nesmí se však zaměňovat se stylem Goth.

Hlavním znakem je velmi široká sukně sahající ke kolenům. Šaty mají hodně volánků a krajek, působí trošku starodávně, jako porcelánové panenky. Na hlavě buď široké ozdobné čelenky z krajek, velké ozdobné mašle, nebo malinké korunky či čepičky, které se většinou nedávají doprostřed hlavy, ale nastranu. Pod šaty se nosí spodničky, které dělají sukni velmi širokou. Vzorkované punčocháče nebo ještě lépe podkolenky a vysoké boty na platformě minimálně 10 cm. Nebo aspoň střevíčky se zakulaceným předkem.

Jako doplňky s sebou lolitky nosí krajkovaná paralíčka, plyšáky (nejčastěji medvídky nebo pandy) nebo porcelánové panenky. Také taštičky ve tvaru srdíček.

Většina dívek se takto převléká jen na koncerty japonských skupin. Nebo na cony (sjezdy fanoušků anime). Některé skupinky děvčat v tomto oblečení chodí po hradech a zámcích, aby udělaly moc krásné fotky. No a najde se i pár takových, co takto chodí i do školy. V Tokiu je přímo jedno takové místo, kde se Gothic Lolitky scházejí - Park Yoyogi.

Právě v Japonsku je tento styl nejoblíbenější, ale v poslední době proniká i na jiné kontinenty, samozřejmě i do Evropy (hlavně do Německa, Švédska).

Časopis Gothic & Lolita Bible se zabývá čistě jen touto módou. Vychází nepravidelně a obsahuje množství fotografií, různé střihy a módní tipy.

Rozdělení stylů

Hlavní styly

 • Gothic Lolita (Gosurori) - kombinace černé a bílé barvy, většinou černé šaty s bílými krajkami. Častý je motiv kříže.
 • Sweet Lolita (Amairori, Sladká Lolita) - světlé a pastelové barvy, tj. bílá, růžová, bledě modrá, světle žlutá s velkým množstvím krajek. Šaty mohou být vzorované.
 • Classic Lolita - méně krajek, více volánků. Vypadá hodně elegantně a starodávně.
 • Punk Lolita - více moderní lolita šaty. Inspiraci čerpá ze stylu Visual Kei. Tartanové (kárované) vzorky, nepravidelný střih šatů, většinou kombinace s černou barvou, potisky na šatech.
 • Wa-Lolita - lolita šaty připomínající japonské kimono. Široké rukávy, široký pás

Další styly

 • Kurorori - lolita celá v černém
 • Shirorori - lolita celá v bílém
 • Elegant Gothic Lolita (EGL) - styl založený Manou. Hodně elegantní. Vypadá dost starodávně. Zde jsou povoleny i dlouhé sukně. Dívka oblečená v EGL vypadá tak trochu jako "maminka" dívky oblečené v Gothic Lolita šatech.
 • Erololi - sexy G-LOL. Korsety, krajky, většinou to vypadá jako hodně drahé spodní prádlo.
 • Qi-Lolita - lolita šaty inspirované čínskou módou

Pro pány

 • Kodona - "mladý princ". Halenky s volány a kalhoty, které končí u kolenou, pod nimi punčocháče či nadkolenky.
 • Dandy - střídmější. Dlouhé kalhoty.
 • Prince - často používaný termín, který se používá pro kodona.
 • Elegant Gothic Aristocrat - styl založený Manou. Kombinace černé a bílé, rukávy s velkými volány

Gothic Lolita v hudbě

Skoro jako svého boha uctívají lolitky Manu - kytaristu a kapelníka skupin Malice Mizer (skončili 1999) a Moi Dix Mois. Právě on proslavil tento styl nejvíce - sám toto oblečení nosí. Jeho butik se nazývá Moi Meme Moitié a je zakladatelem stylů Elegant Gothic Lolita a Elegant Gothic Aristocrat.

V japonské hudbě se občas objeví někdo, kdo se takto obléká. Např. Emiru (skupina Lareine), Aya-chan (skupina Psycho le Cému) nebo Kana (zpěvačka).


Obrazek
ObrazekObrazekObrazek


ObrazekObrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>