Jdi na obsah Jdi na menu
 


Halové jevy neuvidíte v žádné sportovní ani jiné hale. Lze je vidět většinou jen na obloze. Jak se projevují a co je způsobuje?

Halové jevy lze zaznamenat již ve středověku. Lidé si je tehdy nejčastěji pletli s nebeskými znameními, nadpřirozenými úkazy a někdy dokonce s neočekávaným příletem komety přinášející brzkou pohromu. Občas to vypadalo, že na obloze září dvě slunce. Je tedy jasné, že středověké pozorovatele, kteří si neuměli jejich princip vysvětlit musely podobné úkazy náležitě rozrušit. A jak je to doopravdy?

Přehled základních halových jevů

Obrazek

Halové jevy jsou optické úkazy, které se objevují na obloze kolem Slunce i Měsíce v podobě kol, oblouků a skvrn. Podmínkou pro jejich objevení je přítomnost drobných ledových krystalů v atmosféře, na nichž dochází k odrazům a lomům paprsků. Ledové krystalky se nacházejí v jemných řasových oblacích ve výškách nad 6 km, mohou se však vyskytovat za chladu i v přízemní vrstvě ovzduší. Vyskytují se v mnoha formách, ale pro vznik halových jevů jsou důležité krystalky ve tvaru šestiboké destičky a šestibokého sloupku. Podle toho, zda se světlo od krystalů odráží, nebo jimi prochází a láme se, mají halové jevy vzhled buď bělavý, či s duhovým nádechem.

Obrazek

text a obrázek převzaty z http://ukazy.astro.cz/

 

Na výše uvedeném odkazu také můžete najít zajímavé fotky a pozorování halových jevů Slunce, Měsíce, zářících nočních oblaků, polárních září atd. Spousty podobných také není problém vygooglit.

 

A jak jsem k tomu přišel já? Prostě jsem jen tak stál na kopci, koukal jak zapadá Slunce a "vypráskával" na foťáku panoramata krajiny. Už jsem to chtěl zabalit, protože náhle začal foukat studený vítr a od jihu se začal dělat jakýsi mlžný opar. Když jsem se otočil nad kopcem hned vedle vysílače (do kterého prý velmi často za bouřek udeří blesk) vidím krásné parhelium. Naštěstí jsem věděl "vo co gou". Nechci se tím ovšem chlubit, že být velká chytrák a mít hlavu mozků plnou, ale konstatovat, že jsem čirou náhodou na stránky věnované těmto jevům kdysi dávno narazil. Tehdy jsem si pomyslel, že něco podobného při mém štěstí nemám šanci vidět, a zavřel okno prohlížeče. Ale halové jevy jsou prý teoreticky poměrně častým úkazem. Ted už ale dost řečí a pár fotek...

more pictures...

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>