Pokud se tento rok rozhodnete procestovat Čínu, při vašich cestách se rozhodně nevyhnete úchvatným starým i novým palácům s typicky prohnutými stříškami. Pro Evropana od sebe těžko rozeznatelné budovy ale v malých detailech ukrývají nespočet významů a symbolů, které odhalíte snad jen s pomocí čínského historika. Jen v samotném Pekingu jich jsou stovky!

Letní palác

Pekingský palác z 12. století se ukrývá v překrásných zahradách, největších ve městě, a jeho barevné střechy se odrážejí v jezírku Kunming, z něhož ční. Pozemek o velikosti 290 hektarů najdete na hoře Dlouhého života, kolem pak řadu dalších chrámů, mostů, jezírek a paláců. Kromě toho ale nedaleko stojí také Starý letní palác, dnes již bohužel v troskách. Stejně jako ten nový, sloužil císařům staré Číny jako letní sídlo a prý byl ještě mnohem krásnější, než palác současný.

Krásu letního paláce v Pekingu budete obdivovat hned dvakrát – odráží se totiž v jezírku Kunming.

Krásu letního paláce v Pekingu budete obdivovat hned dvakrát – odráží se totiž v jezírku Kunming.

 

Chrám nebes

Další perlou Pekingu je komplex taoistických chrámů, Chrám nebes (Tiantan) z 15. století. Jde prý o nejkrásnější a nejzachovalejší chrám Číny a sloužil jako komunikační kanál s nebesy. Pokud se vydáte na důkladnou prohlídku, objevíte taková místa jako 30 metrů vysokou Síň modliteb se třemi modrými střechami, Zeď ozvěn, neboli kulatou budovu s jedinečnou akustikou, která nese šepot z jedná strany na druhou, anebo třeba Oltář nebes, který kdysi sloužil jako obětní místo.

Stavby Zakázaného města

V srdci Pekingu pak leží známé Zakázané město s císařským palácem založeným v 15. století, ale také třeba se Síní Nejvyšší harmonie (Taihe Dian) s trojicí schodišť, z nichž prostřední sloužilo pouze císaři. Slavily se tu významné události jako Nový rok nebo korunovace, zatímco v další síni, Síni Střední harmonie, se císař na tyto obřady chystal. V Síni Udržující harmonie byli zase přijímáni velvyslanci cizích zemí.

Chrám nebes je tmavě modrým klenotem uprostřed Pekingu, v jeho útrobách císař např. prosil za dobrou úrodu.

Chrám nebes je tmavě modrým klenotem uprostřed Pekingu, v jeho útrobách císař např. prosil za dobrou úrodu.

 

Norbulingka

Tibetský palác z 18. století ve městě Lhasa sloužil asi sto let jako letní rezidence dalajlámů. Kromě krásných pohledů s okolními horami vás zaujme i řada netradičních součástí komplexu – mají tu malou zoo, kde původně byla pouze zvířata, která dalajlámové dostávali darem. Také se tu nachází filmový sál, který pomohl postavit horolezec Heinrich Harrer, alias Brad Pitt z filmu Sedm let v Tibetu.

Potala

Palácový komplex Potala byl pro změnu zimním sídlem dalajlámů ve Lhase a to až do té doby, kdy musel 14. dalajláma z Tibetu po čínské anexi uprchnout. Mniši se pak ještě dlouho snažili, aby se do komplexu nikdo nepovolaný nedostal, dnes to tu už ale žije – při návštěvě celé Lhasy a Potaly obzvlášť potkáte neuvěřitelnou směs různých lidí od buddhistických mnichů po cestovatele s krosnami.

Potala v tibetské Lhase je dnes už přístupná všem, ještě nedávno sem ale mohli jen vyvolení.

Potala v tibetské Lhase je dnes už přístupná všem, ještě nedávno sem ale mohli jen vyvolení.

 

Dnešní Potala byla postavena v 17. století a to z hlíny, kamene a dřeva; tímto způsobem se podařilo postavit neuvěřitelných 1000 místností a 10 000 svatyní. Už od 6. století tu ale jakýsi chrám stál – vršek Červeného kopce, kde Potalu najdete, byl totiž vždy považován za duchovní místo. Dnes tu na tři metry tlustých zdech můžete žasnout nad barevnými freskami z historie Tibetu a divit se kráse stropních maleb.

Mukdenský palác

Palácový komplex ze 17. století byl obydlím prvních čínských císařů dynastie Čching. Najdete ho ve městě Mukden v oblasti Mandžuska a v jeho útrobách můžete navštívit velké muzeum čínské historie. Jde o jediný dochovaný královský palác mimo Peking a na 6 hektarech se tu tyčí 114 budov o 300 pokojích. Zajímavé je ale především míšení tibetských a mongolských architektonických vlivů, které jsou na tomto komplexu patrné – časté je např. použití pětibarevných glazovaných cihel.

Terakotová armáda je nejcennější sbírka Mauzolea císaře Čchin, 8000 vojáků, z nichž žádný není stejný, tu odpočívá více než 2000 let.

Terakotová armáda je nejcennější sbírka Mauzolea císaře Čchin, 8000 vojáků, z nichž žádný není stejný, tu odpočívá více než 2000 let.

 

Zahnutým stříškám ale neuniknete – i současné stavby mnohdy odkazují právě ke svým starším předchůdcům. Právě souhra tradičních hodnot a moderního životního stylu je pro čínská města typická. Krásné stavby pak získají ještě další rozměr, když zjistíte, co znamená ono poetické jméno v čínských znacích.

Kam ještě v Číně vyrazit?

V Číně najdete velké množství jeskyní s nástěnnými malbami.

 

Jeskyně Mo-kao

Obrovský komplex jeskyní, známý také jako Jeskyně tisíce buddhů je unikátním starověkým pozůstatkem. Od starověku osídlená oblast totiž leží na křižovatce staré Hedvábné stezky a také proto tu bylo nalezeno až 60 000 textů.

Město Čchü-fu

Ve městě, kde se prý narodil samotný Konfucius, můžete navštívit Konfuciův chrám o více než 100 budovách. Stejně jako většina míst, o kterých se v tomto článku dočtete, patří právem ke světovému dědictví UNESCO.

Konfuciův chrám ve městě Čchü-fu (také Qufu) je dnes druhý komplex největší v Číně.

 

Asi polovinu obranných věží, kterých původně bylo asi 3000, najdete v kraji Kaiping.

 

Opevněné věže Tiao-lou

Několikapodlažní věže jsou vyrobené z železobetonu a unikátní jsou především svoji architekturou, ve které se snoubí několik architektonických směrů. První byla postavena ke konci dynastie Čching a další pak v průběhu 20. století