Až se jednoho dne rozhodnete vydat do Číny, vezměte si dovolenou minimálně na měsíc. Za kratší dobu totiž nikdy nemůžete stihnout ani zlomek toho, co Čína svým návštěvníkům nabízí. Tibetské rozjímání v majestátních Himalájích, švitoření malých trhovců ve vesničkách kdesi v podhůří, do oblak sahající mrakodrapy velkoměst. Ať už vaše výprava bude vydatná anebo se spokojíte jen s týdenní návštěvou, rozhodně nesmíte přijít o 5 čínských NEJ.

Mýty opředená Čínská zeď na úpatí hor

Samozřejmě – nic nepatří k Číně tolik jako tahle impozantní stavba. Nejen její délka (6352 km), ale hlavně krajina, kterou se dlouhá stařičká zeď proplétá, patří bezpochyby k divům světa. V Číně se vás o tom budou snažit všichni patřičně přesvědčit – tzv. „naháněči“ číhají na každém kroku a i když anglicky umí jen pár slov, nabízejí vám sami sebe jako vševědoucí průvodce.

Zakázané město bylo více než pět staletí pro běžné smrtelníky zapovězeno.

Zakázané město bylo více než pět staletí pro běžné smrtelníky zapovězeno.

 

Budou na vás pokřikovat „Badaling!“, ale tím se nesmíte nechat zlákat. Badaling je totiž malý, zrekonstruovaný úsek Čínské zdi, kam míří všechny davy turistů. Mnohem lépe a důkladněji zeď prozkoumáte v místech, kam žádné autobusy, nebo dokonce lanovky, nejezdí. Nebojte se proto a zkuste z hlavního tahu odbočit trochu dřív a objevte zchátralé kusy zdi, díky kterým si možná lépe uvědomíte ten kus historie před vámi. Zlatá střední cesta je pak úsek Simatái, kde sice jezdí i lanovka, ale lidí je tu podstatně méně, navíc tu najdete mnoho strážních věží.

Na jedné straně úžasné historické památky na té druhé dech beroucí scenérie – i to je Čína.

Na jedné straně úžasné historické památky na té druhé dech beroucí scenérie – i to je Čína.

 

Zakázané město dávných čínských dynastií

Zakázané město, sídlo 24 čínských císařů, najdete v nitru metropole Peking. Unikátní komplex palácových budov byl vystaven na počátku 15. století a své jméno získal prostě – dlouhých 500 let sem mohli jen příslušníci císařovy družiny. Původně bylo město postaveno ze dřeva a prý jste tu mohli najít 9999 místností. Bohužel bylo několikrát vypáleno a přestavováno, takže jeho dnešní podoba je spíše už jen dech beroucí náznak toho, jak neuvěřitelné muselo být Zakázané město kdysi dávno.

Multikulturní Lhasa – středobod tibetského světa

I tibetská Lhasa byla kdysi zakázaným městem, za jejími branami totiž bydleli dalajlámové. Po čínské invazi v roce 1959 ale 14. dalajláma musel tohle místo plné chrámů opustit. Zůstal tu ale palác Potala, který svým vzhledem připomíná pevnost – za bílými zdmi se ale skrývá na 1000 místností od školy mnichů po knihovnu a asi 10 000 svatyní.

Poutní místo všech buddhistů, Lhasa, má díky své odlehlosti na náhorní plošině stále svou tajemnou atmosféru zlatých chrámů

Poutní místo všech buddhistů, Lhasa, má díky své odlehlosti na náhorní plošině stále svou tajemnou atmosféru zlatých chrámů

 

Není proto divu, že polovinu obyvatelstva Lhasy tvořili mniši – i dnes jich tu potkáte mnoho, Lhasa je pořád duchovním centrem buddhismu. Ulice jsou dnes ale mnohem pestřejší – vedle mnichů se proplétají cestovatelé s obřími batohy, tibetští poutníci si podávají dveře s čínskými turisty. To vše se děje daleko od nám známého světa, ve výšce 3 650 metrů n.m.

Malebné vesničky uprostřed rýžových polí

Jako o pohádkové říši mluví o svém kraji Yixian místní lidé. Jižně od Žlutých hor se nachází údajně nejkrásnější místo na zemi – komplex tří malebných vesniček Xidi, Hongcun a Nanping, ležících ve zvlněné krajině mezi rýžovými políčky a bambusovými háji. Svou historickou krásou připomínají skanzen, ale přitom se tu vede normální život. Lidé zde žijí a pracují, někteří pěstují čaj a jiní prodávají vkusné suvenýry. Na vás pak je motat se křivolakými uličkami plnými pouličních malířů a procházet starými domky ze 14. století.

Velká čínská zeď je fascinující stavba dlouhá více než 6000 kilometrů.

 

Plavba po řece Li mezi vápencovými homolemi

Městečko Yangshuo, obklopené rýží a čajem na polích, patří dnes už ke známým turistickým cílům. Větší kumulaci lidí se dá ale dobře uniknout právě na loďce po řece Li, která se vine zdejší fantastickou krajinou. Zelená rýžová pole a tmavé vápencové homole vás obklopí ze všech stran a vám nezbývá než žasnout. Kromě loďky si můžete také půjčit oblíbená kola a zajet k některé z homolí, jež ještě nemá jméno. Výběr je široký – bezejmenných útvarů je asi 20 tisíc.

Cestování po Číně je perfektní zážitek sám o sobě. Zdejší lidé vám se vším ochotně pomohou, někdy je dokonce budete muset odhánět. Komunismus, na jehož základě je Čína většinou prezentována, tu sice cítit je, ale hlavní doménou této prastaré země je paradoxně její pestrost a různorodost. Každý si tady najde něco – třeba důvod, proč se sem vrátit.

Co dalšího si nenechat ujít?

Lidé pořád ale žijí stejným způsobem jako jejich předkové.

 

Cesta časem do středověku

Malé vesničky v oblasti Yixian jsou ojedinělým místem, kde se dodnes zachovala přirozená atmosféra čínského venkova. Před návštěvou vesniček je ale nutné si na policii v Tagkou koupit povolení. Následně je ještě potřeba zaplatit další peníze při vstupu do jednotlivých vesniček.

Noční přejezd vlakem

Dovolená v Číně by nebyla kompletní, kdybyste na vlastní kůži nepoznali velikost této země. Cestování vlakem je tu oblíbené a probíhá často v noci, v lůžkových vagónech. Večer ulehnete (koupíte-li si lístky s dostatečným předstihem) a ráno se probudíte – pořád v Číně, ale přitom úplně jinde.

Vlakem se v Číně cestuje dobře, jen musíte počítat s tím, že jízdenky se kupují týden předem.

 

Hongkong ale i Peking a další velká města jsou ideální na levné nákupy.

 

Nákupní horečka v Hongkongu

Levné nákupy jsou nutnost, máte-li volné místo v kufru. Spotřební zboží je totiž v Číně velmi levné, pro mnohé je to skutečný ráj. Nejde přitom jenom o suvenýry, levně se tu dá nakoupit třeba i elektronika a samozřejmě oblečení. Pro nákupy se také velmi dobře hodí Hongkong.